Schopenhauer'den ...

- Çok soğuk bir kış günü üşüyen kirpiler birbirlerine iyice sokulurlar, soğuktan ve donmaktan korunmak için, ama bir süre sonra birinin dikenleri diğerine batmaya başlar. birbirlerinden iyice uzaklaşırlar, bu seferde soğuğun etkisi hissedilir.Her seferinde aynı olay tekrarlanır, üşüyünce birbirlerine yapışan kirpiler, dikenler batınca birbirlerinden fazlasıyla uzaklaşırlar, ta ki hem soğuktan etkilenmeyecekleri hem de birbirlerine dikenlerini batırmayacakları orta bir mesafe bulana kadar.İnsanlar da kendi monotonluklarından, tek başınalığın boşluğundan kurtulmak için birbirlerine yaklaşırlar,ama çirkin alışkanlıkları ve dayanılmaz hataları onları birbirlerinden uzaklaştırır.


- Her ayrılış, ölümün önceden alınan bir tadı gibidir, tekrar bir araya geliş de yeniden dünyaya gelişin önceden alınan bir tadı gibidir.


- İnsanın içinde ne kadar çok şey varsa, başkalarından o kadar az şey ister.


- Çiçek yanıt verdi: seni aptal! görülmek için mi açtığımı sanıyorsun ? kendi zevkim için açılıyorum, başkaları için değil, çünkü hoşuma gidiyor. aldığım zevk var olmaktan ve açmaktan ibaret.


- Büyük acılar daha önemsizlerin hissedilmesini engeller ve tersine, büyük acıların yokluğunda en küçük dertler ve sıkıntılar bile bize büyük acı verir.


- "Yetenek'' başkalarının ulaşamadığı hedefi vuran nişancı gibidir; 'dahi' ise başkalarının göremediği bir hedefi vuran bir nişancı.


- Acı çekenler ile acı çektirenler aynıdır.


- Doğuştan getirdiğimiz tek kusur var:Hepimiz mutlu olmak için dünyaya geldiğimize inanıyoruz...Bu kusurumuzu gidermedikçe...dünya gözümüze çelişkilerle dolu bir yer gibi görünecektir.Çünkü her adımımızda,ister büyük ister küçük bir şey yapmış olalım,dünyanın ve insan hayatının,insanların mutlu bir yaşam sürmelerine olanak verecek biçimde tasarlanmadığını anlayacağız... 


- Ne zaman öğreneceğim...opera için teleskop,tavşan avı için havan topu ne kadar fazlaysa,günlük hayat meseleleri için de...benim aklım ve ruhum o kadar fazla.


- Eğer bu dünyayı Tanrı yarattıysa ben Tanrı'nın yerinde olmak istemezdim;bu çaresizlik,bu acılar kalbimi kırardı.


- Evlenmek,iki kişinin birbirleri için iğrenç birer nesneye dönüşmelerini sağlamak üzere mümkün olan ne varsa yapmaktır. 


- Bir tek cinsel güdülerle bulanıklaşmış erkek zekası,bu ufak tefek,dar omuzlu,geniş kalçalı ve kısa bacaklı cinsi,cins-i latif diye adlandırabilir.


- Bazen karşımdaki kadın ve erkeklerle,küçük bir kızın oyuncak bebeğiyle konuştuğu gibi konuşuyorum.Küçük kız oyuncak bebeğin kendisini anlamadığını bilir,yine de bilinçli bir biçimde kendini aldatarak iletişim kurmanın keyfini yaşamaya çalışır.


- İnsanları oldukları gibi kabul etmek,onları olmadıkları bir kişi gibi görmekten yeğdir.


- Hayatı yaşamak üzüntü verici bir şey;ben de hayatımı hayat üzerine düşünerek geçirmeye karar verdim. - Hiçliğin o keyifli dinginliğini yok yere bozan bir olay diye nitelendirebiliriz hayatımızı...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !